„Solidarność” solidaryzuje się z białoruskimi związkowcami

W Regionie Ziemia Łódzka trwa akcja wysyłania pocztówek do Ambasaddy Białorusi w ramach solidaryzowania się z białoruskimi związkowcami.

Pamiętajmy o solidarności z uwięzionymi działaczkami i działaczami na Białorusi. Niezależne związki zawodowe w Białorusi są traktowane przez reżim Łukaszenki jako zagrożenie dla tamtejszej dyktatury. Przed sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r. presja na związkowców ograniczała się do wyrzucania z pracy czy 15-dniowych aresztów.

Sąd Najwyższy Białorusi zlikwidował Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDP) wraz z czterema organizacjami członkowskimi.

Mamy już 2023 rok a liczba więźniów politycznych na Białorusi rośnie i dziś liczy ponad 1400 osób. Wśród nich jest ponad 30 związkowców, którzy są uwięzieni i odbywają długie kary pozbawienia wolności w białoruskich więzieniach i łagrach.

NSZZ „Solidarność” rozpoczęła akcję wysyłania „pocztówek sprzeciwu” do Ambasady Białorusi w Polsce. Jak trudno zorganizować strajk i nie bać się nieuchronnych represji wie każdy „człowiek Solidarności”, który prowadził takie akcje protestacyjne w stanie wojennym po 13 grudnia 1981 roku i w całych latach 80.

Na pocztówkach widnieją zdjęcia związkowców uwięzionych przez reżim Łukaszenki. Symbolizują one wszystkich niezależnych działaczy związkowych przebywających w białoruskich turmach. NSZZ „Solidarność” chce pokazać, że nie są oni samotni w swojej heroicznej walce z dyktaturą brutalnie tłumiącą prawa pracownicze.

Pocztówki wypełniane są dowolną treścią. Mogą to być krzepiące dla uwięzionych związkowców słowa wsparcia, otuchy. Można napisać słowa wsparcia dla niezależnych związków zawodowych na Białorusi, czy też wyrazić opinię o Łukaszence i jego zbrodniczym reżimie.

Więcej informacji na temat akcji można uzyskać w Dziale Regionalnym Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”, Łódź, ul. Kamińskiego 18, pok. 311 lub telefonicznie 42 67 72 628, .42 67 72 629.

O akcji możecie przeczytać także na www.solidarnosc.org.pl.

Przejdź do galerii

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.