Regionalny Informator Związkowy

TAK  SIĘ  ZMIENIALIŚMY

Jednym z elementów przekazywania informacji jest wydawanie gazety związkowej. Dysponowanie własną prasą ułatwia prowadzenie informacji wewnątrzzwiązkowej, a jednocześnie stanowi świetne narzędzie w działaniach promocyjnych. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na wydawanie Regionalnego Informatora Związkowego – dwunastostronicowego biuletynu. Jednocześnie, aby RIZ docierał do jak największej liczby czytelników, każdy numer rozsyłany jest drogą elektroniczną do członków i sympatyków Związku. Gazetę naszą można również pobrać w pliku elektronicznym ze strony internetowej Regionu. Redakcja RIZ-u uczestniczy w ważnych dla Związku wydarzeniach i uroczystościach. Stara się prezentować działaczy oraz problemy, które nurtują związkowców. Do współpracy przy redagowaniu gazety angażowani są autorzy spoza Związku, tak aby RIZ był gazetą ciekawą i atrakcyjną.

HISTORIA

Pierwszy numer Regionalnego Informatora Związkowego ukazał się w kwietniu 1992 roku. Zmieniała się szata graficzna, sposób drukowania, cykliczność, zmieniali się redaktorzy, autorzy tekstów, ale cel Regionalnego Informatora Związkowego jest niezmienny od lat: przekazać istotne informacje związkowcom zrzeszonym w NSZZ „Solidarność”.

Pomysłodawcą regionalnej gazety związkowej był długoletni sekretarz Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Henryk Marczak. Pierwszy numer zredagowany przez H. Marczaka miał charakter zszywki komunikatów, zawierających listę wybranych władz Solidarności w Regionie i treści przyjętych uchwał. Winieta wykonana była z mozolnie naklejanych na karton literek „letrasetu”, a szpalty tekstu wykonane były na maszynie do pisania. Całość zamknęła się na czterech stronach i wydrukowana została na kserokopiarce w nakładzie 100 egzemplarzy.

Początki Regionalnego Informatora Związkowego (ze wspomnień Henryka Marczaka): „Inicjatywa rozpoczęcia wydawania w 1992 roku regionalnego informatora łódzkiej „Solidarności” zrodziła się 15 marca tamtego roku, po zakończeniu drugiego dnia obrad Walnego Zebrania Delegatów. Wracaliśmy z nowowybranym przewodniczącym ZR ZŁ Januszem Tomaszewskim samochodem do Pabianic. Ponieważ podczas tego WZD zostałem wybrany w skład Zarządu Regionu, Janusz Tomaszewski podczas naszej podróży zaproponował mi członkostwo w Prezydium ZR. Zgodziłem się na jego propozycję i zanim wysiadłem z samochodu postanowiłem, że przedstawię nowemu Prezydium, jeśli się w nim znajdę, propozycję wydawania biuletynu informacyjnego. Po pozytywnym dla mnie wyborze, który odbył się cztery dni później, na funkcję sekretarza ZR, przystąpiłem do wstępnej realizacji mojego pomysłu. Zastanawiałem się nad tytułem tej nowej gazetki. Naturalnie przychodził mi pomysł kontynuacji tytułu – „Solidarność Ziemi Łódzkiej”. Tak przecież nazywał się biuletyn łódzkiej „Solidarności” wychodzący przed stanem wojennym, pod takim też tytułem ukazywały się jego podziemne mutacje w stanie wojennym, a także jego kontynuacja po 1989 roku. Uważałem, że powrót do tego tytułu byłby z mojej strony uzurpacją, postanowiłem więc nadać biuletynowi nowy, niepretensjonalny tytuł „Regionalny Informator Związkowy”. Skrótowa nazwa tego tytułu „RIZ” przyjęła się w przyszłości, jako nazwa własna.”

Od drugiego numeru redaktorem gazety był Dariusz Kucharski, przez lata prowadzący Ośrodek Prac Społeczno-Zawodowych NSZZ „Solidarność”, a obecnie przewodniczący Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”, a nadzór z ramienia Prezydium ZR nad wydawaniem gazety objął H. Marczak. Kolejnym redaktorem RIZ-u została Beata Kostrzewska, która rozpoczęła pracę od nr 13, który ukazał się w lutym 1993 roku. Przez kolejne lata pismo zmieniało swój kształt i częściowo zawartość. Szata graficzna ulegała stopniowej poprawie dzięki zastosowaniu składu komputerowego. Kolejnym redaktorem gazety był Marcin Sułkowski, a od października 2004 roku do dnia dzisiejszego redakcją zajmuje się Anna Kolińska.

Od lipca 2010 roku sekretarzem Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności” został Ireneusz Wach, a tym samym przejął nadzór nad wydawaniem RIZ-u. Od tego momentu nastąpiły też istotne zmiany w szacie graficznej gazety, a wkrótce zmieniła się również technika drukowania. I. Wach opracował nową winietę gazety, wykorzystując wcześniej używane przy innych okazjach logo „Solidarności” na tle „żółtej łódki”. Zmiana nastąpiła od października 2010 roku. W listopadzie 2010 roku dokonany został zakup czterokolorowej drukarki laserowej w formacie A3, co stworzyło możliwości uatrakcyjnienia wydawanej gazety. Od numeru 13 w 2010 r. wprowadzony został na 4 stronach gazety (okładka oraz tzw. rozkładówka) druk wielobarwny. Dzięki temu mieliśmy możliwość zamieszczania w gazecie wysokiej jakości zdjęć kolorowych. Kolejna zmiana nastąpiła w listopadzie 2012 roku. Zrezygnowaliśmy z druku części stron w technice offsetowej na wysłużonej maszynie Romayor i postanowiliśmy RIZ w całości drukować w nowoczesnej technice i w pełnej kolorystyce. Do zespołu dołączyła Katarzyna Lewandowska, która zajęła się składem komputerowym gazety. Wykorzystanie druku cyfrowego, a także nowe spojrzenie na skład gazety zaowocowało zmianą szaty graficznej wewnątrz numeru. Tak więc od listopada 2012 r. już nie tylko okładka czy „rozkładówka”, ale artykuły na wszystkich stronach mogły być opatrzone kolorowymi zdjęciami, a zastosowanie nowoczesnej technologii druku spowodowało znaczną poprawę jakości wydawanej przez nas gazety. Warto wspomnieć również, że autorem większości zdjęć zamieszczanych w RIZ-ie jest Bartosz Wasilewski, pracownik Biura Zarządu Regionu, a korektą każdego numeru gazety zajmuje się Jadwiga Witczak.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.