Pikieta „Solidarności” z Hitachi Energy Poland

30 maja br. odbyła się pikieta zorganizowana przez Organizację Zakładową NSZZ” Solidarność” w Hitachi Energy Poland Sp. z o.o. Związkowcy wraz z pracownikami w wyniku braku dialogu w firmie wyszli przed zakład, by wyrazić swoją determinację w dążeniu do spełnienia postulatów, które w trwającym sporze zbiorowym przedstawili pracodawcy. Głównym postulatem, który był wygłaszany w trakcie manifestacji to szeroko rozumiany szacunek i upodmiotowienie pracownika. Pracodawca na jesieni 2022 roku jednostronnie wprowadził zmiany do Regulaminu Wynagradzania, ujednolicając system wyceny stanowisk metodologią Mercer w całej Europie. Głos „Solidarności” w tej sprawie był jasny. Jednolite wycenianie musi iść z jednolitym docenianiem, pracownicy Hitachi w Polsce nie są drugiej kategorii. Stąd pojawił się postulat „stażowego” z komentarzem, iż „Solidarność” jest gotowa rozmawiać o nowej formie takiego benefitu, który bez problemowo funkcjonuje w fabrykach Hitachi w innych Europejskich krajach. W pikiecie oprócz pracowników Hitachi Energy Poland Sp. z o.o. wzięli udział przedstawiciele Zarządu Regionu Ziemia Łódzka na czele z przewodniczącym Regionu Waldemarem Krencem oraz zastępcą Piotrem Scieśko. Ponadto protest wsparli związkowcy NSZZ „Solidarność” z innych firm, m.in. Whirpoola , Hutchinsona, Della, Dradury, oraz PGE. Związkowcy przekazali petycję na ręce pracodawcy, w której wezwali do negocjacji przy stole, nie na ulicy.