Obchody powstania NSZZ „Solidarność” w Łodzi

Sierpień 1980 roku był miesiącem szczególnym. Przez Polskę przelała się fala strajków, które zakończyły się 31 sierpnia podpisaniem Porozumień Sierpniowych, efektem czego było powstanie wolnych związków zawodowych. W ten sposób powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, a dzień 31 sierpnia stał się symbolem wolności.

Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, aby oddać szacunek wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, zorganizował 31 sierpnia br. uroczystości, które rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus u oo. jezuitów w Łodzi. Mszy przewodniczył metropolita łódzki ks. arcybiskup Grzegorz Ryś. Po mszy przedstawiciele władz łódzkiej „Solidarności” złożyli kwiaty na symbolicznym grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, po czym uczestnicy obchodów przemaszerowali przed „Pomnik-Krzyż” Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka przed Kościołem p.w. Podwyższenia Św. Krzyża w Łodzi. Tam zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia przewodniczącego łódzkiej „Solidarności” Waldemara Krenca, a następnie złożyli kwiaty na pomniku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji państwowych, służb mundurowych, organizacji społecznych, duchowni, a także członkowie NSZZ „Solidarność”, w tym m.in. twórcy łódzkiej „Solidarności” i działacze z lat osiemdziesiątych.