83. rocznica napaści Sowietów na Polskę

17 września 1939 roku wojska radzieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski, wypełniając postanowienia paktu Ribentrop-Mołotow. Był to cios w plecy. Atak na wschodzie pozbawił zaangażowaną w wojnę z Niemcami armię polską zaplecza, a konsekwencją działań dwóch systemów totalitarnych był rozbiór osamotnionej Polski. Znaczna część terytorium państwa polskiego znalazła się pod sowiecką okupacją, a w wyniku represji na okupowanych terenach Sowieci dokonali masowej deportacji ludności na wschód, głównie na Syberię. Dzień 17 września jest szczególny również dla tych wszystkich, którzy w wyniku działań Związku Sowieckiego zostali zesłani na nieludzką ziemię. Sejm RP w 2013 roku ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka.

16 września br., w 83 rocznicę tamtych wydarzeń oraz w związku z Dniem Sybiraka, Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” razem z Zarządem Związku Sybiraków Oddział w Łodzi oraz Dyrekcją XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi zorganizował obchody przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu, znajdującym się przy al. Anstadta w Łodzi. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji państwowych, służb mundurowych, organizacji społecznych oraz kombatanci, uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń. Na uroczystość stawiła się również młodzież szkolna wraz z pocztami sztandarowymi. Asystę honorową przy pomniku wystawiła 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. W pierwszej części uroczystości zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Łodzi Mirosław Pejka. Po nim kolejno głos zabrali wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński,. marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. W imieniu organizatorów głos zabrali prezes Związku Sybiraków Stanisław Jurkin oraz przewodniczący łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc. Wszyscy zgodnie podkreślali, jak ważne są takie uroczystości, które pozwalają przekazać młodzieży prawdę historyczną, a przez to zachować pamięć o tamtych wydarzeniach. Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wiązanki przy pomniku i zapalili znicze.