42 rocznica strajku w MPK Łódź

W piątek, 26 sierpnia br. odbyły się w Łodzi obchody 42 rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, zorganizowane przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” w MPK Łódź. Uroczystość odbyła się przed Tablicą Pamiątkową znajdującą się na murze byłej zajezdni MPK. Rozpoczęcie strajku komunikacji miejskiej w Łodzi ruszyło lawinę strajków w innych łódzkich zakładach. Miało to kluczowe znaczenie dla rodzącego się nowego ruchu związkowego. Strajk zakończył się 31 sierpnia 1980 roku, po tym jak do Łodzi dotarła informacja, iż w Gdańsku zostały podpisane porozumienia z rządem. Dzisiaj, można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Obecnie negocjacje płacowe związkowców z MPK Łódź z Zarządem Spółki nie przyniosły rezultatu i możliwy jest strajk generalny, o czym wspomniał w swoim wystąpieniu podczas uroczystości przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” łódzkiego MPK. Do bieżącej sytuacji w łódzkim MPK nawiązał również w swoim przemówieniu przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Waldemar Krenc, zwracając się jednocześnie do przedstawicieli władz Miasta Łodzi o rozwiązanie konfliktu poprzez kompromis.

W uroczystości oprócz członków i sympatyków „Solidarności”, przedstawicieli byłych i obecnych władz „Solidarności” oraz uczestników tamtych wydarzeń, wzięli udział także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, zarówno wojewódzkich, jak i miejskich. Na uroczystość przybyły również poczty sztandarowe.

Uczestnicy uroczystości na koniec złożyli kwiaty pod Pamiątkową Tablicą.