Czytaj prasę

 

Aktualności

19 marca - dzień św. Józefa patrona ludzi pracy

Co roku, 19 marca w sposób szczególny czcimy świętego Józefa – jako głównego patrona naszej Archidiecezji oraz jako patrona Ludzi Pracy; nabożeństwo dla Świata Pracy pod przewodnictwem arcybiskupa Metropolity Łódzkiego Marka Jędraszewskiego odprawione zostało o godzinie 18:00 w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

Łódzka „Solidarność” jak zwykle aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu - były związkowe sztandary, było również uczestnictwo członków Prezydium ZR w procesji z darami.  Przewodniczący ZR Waldemar Krenc na koniec mszy świętej złożył na ręce księdza arcybiskupa podziękowanie za dar ustanowienia bł. ks. J. Popiełuszko patronem NSZZ „Solidarność” oraz za osobiste uczestnictwo w ubiegłorocznym spotkaniu świątecznym ludzi pracy zorganizowanym przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej.

O przetrwanie pracowników kolei

W dniu 18 marca br w Polsko-Amerykańskim Ośrodku Kształcenia Zawodowego w Łodzi odbyła się konferencja nt: „Przyszłości kolejowych przewozów pasażerskich w województwie Łódzkim" zorganizowana przez związkowców z Łódzkiego Oddziału Spółki Przewozy Regionalne NSZZ „Solidarność”.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Dyrekcji Przewozów Regionalnych, Zarządu  Łódzkiej Kolej Aglomeracyjnej, Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego. Na spotkanie przybyli też działacze z innych związków zawodowych, a także zastępca Przewodniczącego Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność" Stanisław Kokot oraz Przewodniczący Sekcji Zawodowej Przewozów Pasażerskich  NSZZ „Solidarność"  Waldemar Bogatkowski. Gości konferencji przywitał Waldemar Krenc, przewodniczący Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”.

Włodzimierz Janiak z Oddziału Przewozów Regionalnych NSZZ „Solidarność” w Łodzi na wstępie powiedział, że postanowiono zorganizować konferencję, aby w formie dialogu porozmawiać o problemach łódzkich kolejarzy. Związkowcy chcą, aby decydenci przy reorganizacji brali pod uwagę nie tylko czynnik ekonomiczny, ale też czynnik ludzki. Kolejarze obawiają się reorganizacji. Powstała Łódzka Kolej Aglomeracyjna powołana przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, przejmuje powoli linie kolejowe, które do tej pory obsługiwały pociągi Przewozów Regionalnych. „Wygaszanie” Oddziału, jak się ostatnio mówi, spowoduje utratę pracy przez kilkuset pracowników. Związkowcy chcą, żeby przejęcie kursów przez ŁKA wiązało się również z przejęciem pracowników i zrównaniem praw pracowniczych w obu spółkach.

Łódzka "Solidarność" odwiedziła biura poselskie

W poniedziałek, 9 marca związkowcy z „Solidarności”  udali się do biur poselskich i senatorskich koalicji PO-PSL, aby się tam z nimi spotkać i wręczyć im petycje z postulatami.

Tego dnia, zgodnie z kalendarzem, wszyscy powinni być w swoich biurach i przyjmować interesantów.

Grupa działaczy z łódzkich organizacji zakładowych wraz z członkami Prezydium Regionu Ziemia Łódzka odwiedziła biura poselskie poseł Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, posłów Johna Godsona i Jarosława Jagiełły.

Niestety posłów Godsona i Jagiełły nie było w biurach – postulaty zostały złożone w sekretariatach, jedynie z Iwoną Śledzińską-Katarasińską udało się zamienić kilka zdań. Posłanka twardo stała na stanowisku, że w Sejmie wszystkie uchwały podejmowane są dla dobra polskiego społeczeństwa. Wywiązała się dyskusja na temat podwyższenia wieku emerytalnego, które według Pani poseł również jest korzystne dla Polaków. Związkowcy nie zgodzili się z tym i wręczyli Pani poseł petycję z postulatami, aby Pani poseł mogła podejmować decyzje zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa, a nie wbrew jemu.

1 Marca - Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 1 marca br przedstawiciele łódzkiej „Solidarności”, środowisk patriotycznych, władz wojewódzkich i samorządowych, instytucji państwowych oraz organizacji społecznych oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym” składając wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al Anstadta w Łodzi.

W 2011 roku 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu stracono siedmiu członków IV komendy Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolności i Niezawisłość” sprzeciwiających się komunistycznej władzy.

 

Łódzka "Solidarność" wsparła protestujących rolników

W „zielonym miasteczku” pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbywa się protest rolników; 26 lutego protestujących rolników z NSZZ „Solidarność” RI wsparła grupa związkowców z NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Łódzka.

Rolnicy zapowiadają, że nie ustąpią, dopóki rząd nie pochyli się nad ich dramatyczną sytuacją. – Nie mamy do czego wracać. To walka o życie nasze i naszych dzieci – powtarzają rolnicy.

Piotr Duda w Łodzi

Gościem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej w dniu 23 lutego był Piotr Duda; przewodniczący KK NSZZ :"Solidarność" przedstawił związkowcom obecną sytuację w kraju na przykładzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Dużą część swojej wypowiedzi poświęcił aktualnie procedowanej ustawie o Radzie Dialogu Społecznego oraz dalszej walce Solidarności dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego (połączenie wieku z latami składkowymi i koniecznością wypracowania minimalnego kapitału). Piotr Duda przedstawił również pozostałe główne cele Związku, a więc podniesieniu poziomu minimalnego wynagrodzenia do co najmniej 50 procent wynagrodzenia przeciętnego oraz o planowanych działaniach Związku w kampanii społecznej w sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Przewodniczący KK wspomniał również o zagrożeniach czyhających na działaczy związkowych, a na koniec odpowiadał na szereg pytań zadawanych przez łódzkich związkowców. 

 

Po Zarządzie Regionu odbyłą się konferencja prasowa Piotra Dudy i Waldemara Krenca. Przewodniczący KK P. Duda przedstawił przedstawicielom mediów główne założenia i cele związku. Wyraził nadzieję, iż jeszcze przed wakacjami może wejść w życie ustawa o nowej formie dialogu społecznego, czyli o Radzie Dialogu Społecznego. Stwierdził, iż wciąż czeka na przystąpienie do rozmów ze stroną rządową, jednak gdy do tego nie dojdzie NSZZ "Solidarność" jest gotowa do wszelkiego rodzaju protestów.

Waldemar Krenc, przewodniczący łódzkiej 'Solidarności" potwierdził gotowość Regionu Łódzkiego do podjęcia akcji protestacyjnych, gdyż Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej tego dnia podjął stosowną Uchwałę w tej sprawie.

Akcja protestacyjno-informacyjna w Regionie Ziemia Łódzka

W ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej Prezydium Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” zorganizowało w dniu 19 lutego 2015 roku (czwartek) akcję informacyjną na terenie całego Regionu; tego dnia były rozdawane mieszkańcom naszego Regionu ulotki informujące o celach protestu.

Wykaz miejsc Regionu Łódzkiego, w których została przeprowadzona akcja protestacyjno-informacyjna:

Łódź

Rynek "Bałucki" Rynek Bałucki 1

"Zielony Rynek" pl. Barlickiego

Rynek "Górniak" pl. Niepodlełości

godz. 11.00-12.30

godz. 11.00-12.30

godz. 11.00-12.30

Brzeziny Rynek godz. 9.00-11.00
Kutno ul. Królewska godz. 10.00-12.00
Ozorków plac Jana Pawła II godz. 11.30
Pabianice okolice Centrum Handlowe „Echo”ul. Zamkowa godz. 15.10-17.00
Radomsko Rynek, ul. Targowa godz. 10.00-12.00
Sieradz centrum miasta godz. 11.00-15.00
Wieluń Plac Legionów godz. 10.00-12.00
Zduńska Wola okolice Targowiska ul. Osmolińska godz. 11.00-12.00
Zgierz ul. 3-go Maja  - ul. Armii Krajowej godz. 14.00-15.30
     
     

 

 << nowsze  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69   starsze >>