Czytaj prasę

 

Aktualności

Protest w LIDLu

W jednym ze sklepów sieci „Lidl” w Łodzi 4 października br związkowcy z NSZZ „Solidarność” poszli robić zakupy z garściami jednogroszówek -  chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problemy pracowników tej sieci.

 

NSZZ „Solidarność” w Lidl-u powstała w Regionie Ziemia Łódzka w styczniu tego roku. Pomimo, że działamy już 9 miesięcy do dnia dzisiejszego powstanie organizacji jest przez pracodawcę podważane – mówi Justyna Chrapowicz, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Lidlu. Związkowcy  domagają się poprawy warunków pracy i rzetelnego dialogu z pracodawcą. Pracujemy po 10 – 12 godzin dziennie, nikt się nie pyta czy możemy zostać w pracy. Urlopy też nie są dawane w zaplanowanych terminach. Staramy się rozmawiać z pracodawcą o naszych problemach, ale  jak dotąd nie chce z nami rozmawiać.

„Solidarność” w Lidlu chce być partnerem a nie problemem. Chodzi o to, aby prawo w Polsce było przestrzegane, zgodnie z Kodeksem pracy oraz ustawą o związkach zawodowych. Tymczasem pracodawca w LIDL-u unika podpisania jakiegokolwiek porozumienia z organizacją związkową, co nas skłoniło do skierowania sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy oraz Prokuratury – mówił podczas akcji Waldemar Krenc, przewodniczący łódzkiej „Solidarności”. – Jeżeli chodzi o artykuły zakupione podczas tej akcji,  przeznaczone one będą dla jednego z Domów Dziecka – dodał przewodniczący W. Krenc.

7 października delegacja łódzkiej "Solidarności" na czele z przewodniczącym ZR Waldemarem Krencem przekazała zakupione podczas akcji protestacyjnej w LIDLu artykuły do jednego z łódzkich Domów Małego Dziecka.

Łódzka „Solidarność” wita Premiera

„WITAMY OJCA NARODU”  to przewodnie hasło, które powitało Premiera Donalda Tuska w Łodzi; 30 września br Premier przyjechał na Politechnikę Łódzką na otwarcie roku akademickiego, a także aby wziąć udział w otwarciu Fabryki Inżynierów PŁ; wcześniej zwiedził rewitalizowany kompleks EC1.

 

Grupa łódzkich związkowców z NSZZ „Solidarność” przywitała premiera, najpierw przed kompleksem EC1, a następnie pod bramami Politechniki Łódzkiej transparentami, na których wypisane były postulaty. Wśród nich można było przeczytać:

- Nie chcemy pracować aż do śmierci

- Żądamy ograniczenia stosowania umów śmieciowych

- NIE dla elastycznego czasu pracy

- Żądamy prawdziwego dialogu społecznego

- Żądamy zmiany prawa o referendach ogólnokrajowych  

- Chcieliśmy wręczyć Premierowi nasze postulaty wypisane na piłce, ale niestety nie dopuszczono nas do niego. Dlaczego na piłce? Bo Premier chętnie gra „w gałę”, sądziliśmy więc, że może tak spisane postulaty z chęcią przeczyta – powiedziałWaldemar Krenc, przewodniczący ZR ZŁ NSZZ „Solidarność”.

Budżet obywatelski dla Łodzi

Zachęcamy do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na projekt Pracownia aktywizacji osób 45+ (zadanie nr L0072).

Stworzenie Pracowni Aktywizacji Osób 45+ daje szansę osobom bezrobotnym na odnalezienie się w nowych realiach zmieniającego się rynku pracy. W ramach projektu realizowane będą zadania takie jak szkolenia, doradztwo zawodowe, prawne i socjalne.

Głosowanie rozpoczęło się 21.09.2013 r. i potrwa do 29.09.2013r. Aby oddać swój głos należy wejść na stronę: http://budzet.dlalodzi.info/zaglosuj/ i w ramach projektów ogólnomiejskich odnaleźć zadanie o numerze L0072 (pod numerem porządkowym 59).

Jeśli chcesz, by Pracownia Aktywizacji Osób 45+ miała szansę zaistnieć na łódzkim rynku pracy, przekaż tę informację dalej.

Podziękowanie za udział w Ogólnopolskich Dniach Protestu

Dziękuję wszystkim członkom i sympatykom NSZZ „Solidarność” z Regionu Ziemia Łódzka  za udział w Ogólnopolskich Dniach Protestu, które miały miejsce w dniach 11 – 14 września tego roku w Warszawie.

Nasz udział w tej czterodniowej akcji przyczynił się do wielkiego sukcesu całego ruchu związkowego. Okazało się, że potrafimy się zorganizować i przeciwstawić  łamaniu praw pracowniczych i obywatelskich. Potrafimy powiedzieć DOŚĆ!

Dziękuję, też związkowym służbom porządkowym oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji protestów. To dzięki Wam cała czterodniowa akcja przebiegała tak sprawnie, bezpiecznie i imponująco.

Związkowcy z Regionu Łódzkiego przyjechali do Warszawy liczną i silną grupą. Zabierali głos z mównicy, spędzili kilka dni w miasteczku namiotowym przed Sejmem oraz uczestniczyli w wielogodzinnym marszu na Plac Zamkowy. Dziękuję Wam wszystkim za spokój i rozwagę. Swoją postawą pokazaliśmy, że przyjechaliśmy na protest nastawieni pokojowo i dobrze przygotowani merytorycznie; że potrafimy być solidarni i zorganizowani.

Mając takich związkowców w Regionie Ziemia Łódzka mogę śmiało powiedzieć - i tak wygramy!

Waldemar Krenc

przewodniczący Regionu Ziemia Łódzka

NSZZ „Solidarność”

W 74. rocznicę napaści wojsk radzieckich na Polskę

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

W 74. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę została odprawiona uroczysta Msza Św. w Archikatedrze Łódzkiej, w której uczestniczyli członkowie Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” na czele z przewodniczącym ZR Waldemarem Krencem.

 

Następnie dla uczczenia Ofiar napaści na Polskę łódzka "Solidarność" wraz z przedstawicielami Związku Sybiraków w Łodzi oraz Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego złożyła kwiaty pod pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta w Łodzi.

14-15 września 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Łódzka po raz pierwszy był organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę - tegoroczna Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Solidarność Wierna Bogu w Trójcy Jedynemu, Kościołowi i Ojczyźnie".

W sobotę, 14 września członkowie Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Częstochowie.

Po raz pierwszy związkowcy przyjechali do Jasnogórskiej Pani prosto z manifestacji w Warszawie.

Przed niedzielną Mszą Świętą przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że ludzie pracy są solą tej ziemi. Ludzie pracy muszą się organizować, aby nie deptano praw pracowniczych. W homilii abp Sławoj Leszek Głódź wezwał do odnowy moralnej w Polsce.

Przewodniczący Regionu Ziemia Łódzka Waldemar Krenc przekazał symboliczny Krzyż Nowohucki przewodniczącemu Regionu Podlaskiego Józefowi Mozolewskiemu, jako organizatorowi przyszłorocznej pielgrzymki

Dość lekceważenia społeczeństwa - Warszawa, sobota 14 września

Ponad 3 tysiące związkowców z Regionu Ziemia Łódzka wzięło udział w manifestacji kończącej Ogólnopolskie Dni Protestu w Warszawie.

Związkowcy z Ziemi Łódzkiej zebrali się w Warszawie pod Sejmem, skąd wyruszyli na plac Zamkowy. Według organizatorów, w manifestacji uczestniczyło około 200 tys. związkowców.

 << nowsze  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71   starsze >>